Ako govorimo o štetnosti, možemo reći da izbjeljivanje nije štetno – isključivo pod uvjetom da se obavlja pod profesionalnim nadzorom doktora dentalne medicine.
Zašto se ne preporučuje izbjeljivanje zubi bez nadzora doktora dentalne medicine?
Nisu svi ljudi, odnosno njihovi zubi, ‘kandidati’ za izbjeljivanje.
Postoje kontraindikacije za taj postupak, a to može odrediti samo doktor dentalne medicine na detaljnom pregledu. Npr. Sredstvo za izbjeljivanje ne djeluje na krunice i mostove od keramike, pa tako izbjeljivanje na takvim zubima nema smisla. Zatim, jedino doktor dentalne medicine može točno odrediti kolika koncentracija tog sredstva je učinkovita, a još uvijek sigurna za određenog pacijenta i efikasno zaštititi okolne strukture u ustima.
Kakvi rezultati se mogu očekivati i koliko su oni trajni?
U našoj ordinaciji koristimo isključivo certificirana sredstva za izbjeljivanje zubi. Na ovakav, kontroliran način, prvenstveno nam je na umu zdravlje zubi, pa maksimalan rezultat izbjeljivanja prilagođavamo sigurnosti. Tako se zubi izbijele za nekoliko nijansi, a dobivena boja zuba očuvana je minimalno 6 mj.-godine dana, ovisno o navikama pacijenta (pušenje, konzumiranje obojane hrane i pića).
Što su to ljuskice i koja je razlika između krunica i ljuskica?
Ljuskice ili veneers su keramičke ‘pločice’ koji se lijepe na prednju površnu zubi i imaju isključivo estetsku svrhu. Njima se prvenstveno ispravljaju oblik, a malo boja i položaj zuba.
U većini slučajeva zubi se moraju brusiti za ljuskice, ali vrlo malo. Debljina ljuskica varira od 0,3-0,7 mm i zbog toga su izuzetno zahtjevne za izradu i manipulaciju. S njima se dobivaju predivni rezultati i vrhunac su u estetskoj dentalnoj medicini. Postoje i tzv. ‘no prep ljuskice’ kod kojih nije potrebno brusiti zub, no imaju određene, vrlo uske indikacije.
Zubne krunice su nadomjesci u obliku kapice, koji se lijepe na pobrušeni zub. Zub se za krunicu mora brusiti mnogo više nego za ljuskicu, ali ponekad nam je to neizbježno, npr. Ako su zubi jako nepravilnog položaja, ako nedostaje neki zub, te ako su zubi ispunjeni velikim plombama na koje se ljuskica ne može zalijepiti.
Kako se održavaju ljuskice i krunice i koliko traju?
Posebnu pažnju treba posvetiti higijeni zubi s ljuskicama i krunicama. Obavezna je upotreba sredstava za interdentalnu higijenu, kao što su zubni konac i interdentalne četkice, kako ne bi došlo do naslaga, pigmentacija i promjene boje. Treba paziti i da se odgrizanjem tvrde hrane ili predmeta ne bi oštetile ili pukle. Ukoliko se drži navedenih uputa, vijek trajanja ljuskica može biti i više od desetak godina.
Ispravljanje nepravilnog položaja zubi radi se mobilnim ili fiksnim ortodontskim aparatićima.
Mobilni aparati su zapravo prozirne udlage koje se nose 23 h /dan i ‘guraju’ zube u željeni položaj. Te udlage su u odnosu na fiksne aparate skoro pa nevidljive, higijena je lakša (udlage se bez problema skinu iz usta i operu se i one i zubi), a izrada jednostavnija.
Fiksni ortodontski aparati su standardne bravice koje se lijepe na zube i povezivanje istih žicom. Velika prednost fiksnih aparata je ta, što se s njima predvidljivije mogu riješiti veće nepravilnosti u položaju zubi. Ovi aparati se ne mogu izvaditi iz usta dok traje terapija budući da su fiksno zalijepljeni za zube.